Jak być EKO wizażystką?


Temat ekologii to ostatnio chleb powszedni i nie bez powodu. Zaczynamy dostrzegać skutki swoich nie ekologicznych działań w życiu codziennym. Zaśmiecone, zniszczone zasoby przyrody, zmniejszenie powierzchni zielonych, susze, topnienie lodowców. To tylko niektóre z wielu przykładów należących do skutków ubocznych naszej działalności. Jeśli zależy Ci na tym, aby przyszłe pokolenia miały miejsce do życia, zmień swoje codzienne nawyki nie tylko w domu, ale również w pracy. 


Plastik – ekologiczna zmora wszechczasów. W Unii Europejskiej jedynie 1/4 plastiku poddaje się recyklingowi. Plastiki rozkładają się długo, bo od 400 do nawet 1000 lat. Obecnie na powierzchni oceanów znajduje się kilka wysp utworzonych z plastikowych odpadów, największa z nich dorównuje powierzchni Francji. 


Co zatem zrobić, żeby być EKO wizażystką?
Warto szukać zamienników naturalnych. Dobrym przykładem jest tutaj bambus. Bambus  jest wytrzymały, lekki i elastyczny. Jest najszybciej odnawialnym zasobem roślinnym, zmniejsza ślad węglowy oraz jest biodegradowalny. Oprócz tego stanowi, również cenny surowiec leczniczy. Ma działanie regeneracyjne oraz przeciwnowotworowe. Warto zatem wybrać jednorazowe aplikatory wykonane z bambusa, zamiast plastikowych.
Wybierać ekologiczne, naturalne kosmetyki, których skład jest minimum w 95% z surowców pochodzenia naturalnego. Opakowanie, w który zapakowany jest kosmetyk, powinno być przyjazne dla środowiska, łatwe do ponownego przetworzenia oraz podlegające recyklingowi. Proces produkcji kosmetyku powinien obejmować niskie zużycie energii oraz małe wytwarzanie  ścieków i odpadów. Zawierać naturalne konserwanty. 
Oprócz tego:

  • segregować śmieci
  • serwować kawę/herbatę w jednorazowych biodegradowalnych kubeczkach lub porcelanie
  • nie pić kawy w kapsułkach
  • oszczędzać wodę
  • używać energooszczędnych żarówek

Każdy gest ma znaczenie. Wszyscy możemy działać pozytywnie na środowisko i działać ekologicznie. 

Więcej rad dotyczących ekologicznej praktyki w pracy wizażysty do pooglądania na napisanym LIVE z Julią Brylak mikrobiologiem i Dominiką Chróścielską – aby pooglądać kliknij TUTAJ

Autorka tekstu: Aleksandra Matuszkiewicz
 

Źródło:
Działaj ekologicznie! Lista rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia planety. National Geographic, 2020