Klimat zależy od nas

Każdy gest, który sprzyja klimatowi ma znaczenie.

Kiedyś dbanie o ekologie wydawało się łatwiejsze wystarczyło segregować śmieci i mogliśmy być dumni, że dbamy o środowisko. Dziś dociera do nas dużo więcej informacji o grożącej katastrofie ekologicznej i metod jak do niej nie dopuścić.

Recykling

Słowo recykling oznaczające ponowne użycie surowca. Jest widoczne np.na opakowaniach kosmetyków. Czasami jako symbol – trzy strzałki układające się w trójkąt symbolizują zamknięty obieg surowców. Większość tworzyw sztucznych produkowana jest w formie opakowań dla wody, żywności, kosmetyków czy środków czystości. Opakowania to niemal 40% całej produkcji plastik w UE. [1] Co możemy zrobić? Wybierać mądrzej – takie kosmetyki, które swoje opakowania zawdzięczają recyklingowi.

Kosmetyki waterless

Kosmetyki o małej zawartości wody są mniej podatne na skażenia mikrobiologiczne przez co nie wymagają używania dużej ilości konserwantów. Zaliczyć możemy do nich np. mydła, szampony w kostce, ale także odżywki, dezodoranty (w kremie lub w formie sproszkowanej), woski do demakijażu, a także kostki do golenia.

Ważne przy użyciu kosmetyków w kostce!

Aby produkty w kostce służyły nam długi czas, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie, należy dokładnie osuszyć kostkę po użyciu i odłożyć w suche miejsce.

Bakterie w walce z mikroplastikiem

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stało się dużym problemem, ale być może wkrótce otrzymamy pomocną dłoń od…mikroorganizmów. Niedawne badania 29 europejskich jezior wykazało, że niektóre żyjące w nich rodzaje bakterii szybciej się namnażają na odpadkach z tworzyw sztucznych niż w środowisku niezanieczyszczonym plastikiem. Bakterie rozkładają związki węgla w plastiku, aby wykorzystać je jako pokarm. Naukowcy twierdzą, że wzbogacanie wód konkretnymi gatunkami bakterii może być naturalnym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych ze środowiska. [2].

Ekologiczna równowaga w salonie kosmetycznym

Dbanie o środowisko to bardzo ważna sprawa i musimy walczyć o to razem każdego dnia. W pracy salonie kosmetycznym możemy chociażby rzadziej zamawiać paczki, a robić bardziej przemyślane i zaplanowane zakupy, które ograniczą ślad węglowy i kartony służące do pakowania. Możemy także wybierać jednorazowe aplikatory z rączkami wykonanymi z tworzyw naturalnych. Pamiętaj jednak, że nie możemy całkowicie zrezygnować z używania jednorazowych aplikatorów przez wgląd na zdrowie i bezpieczeństwo naszego klienta. Warunki w salonie kosmetycznym są bardzo podobne do tych w służbie zdrowia. To dwa obszary, gdzie jednorazowe narzędzia na Ziemi muszą zostać. Powinnyśmy robić wszystko by możliwie najlepiej zrezygnować z nich w obszarach gdzie nie są potrzebne np. zrezygnować z jednorazowych torebek foliowych.

Suma drobnych zmian naszych nawyków przełoży się na mniej zanieczyszczoną planetę:

Zastąp torebki jednorazowe torbami wielokrotnego użytku.

Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend.

Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło

Stosuj oświetlenie lokalne zamiast ogólnego

Kontroluj pobór mocy biernej i mocny zamówionej – analizuj faktury za energię

Planuj zakupy i zamawiaj na raz większe paczki aby ograniczyć ślad węglowy i ilość kartonów/ plastiku służącego do pakowania paczek

Kupuj z głową! Wymieniasz swój sprzęt w salonie na nowy? Zwracaj uwagę na to czy ma tryb eko.

Zainteresuj się perlatorem – to nakładka na kran lub prysznic, która napowietrza wodę, tworząc złudzenie, że strumień jest mocniejszy. Dzięki temu zużywa się mniej wody no do mycia rąk.

[1] https://poland.representation.ec.europa.eu/news/drugie-zycie-opakowan-2022-12-02_pl

 [2] „Nature Communications” (DOI: 10.1038/s41467-022-31691-9).